Blog
Osprzęt do narzędzi pneumatycznych. Przegląd rozwiązań
Narzędzia pneumatyczne, szczególnie te profesjonalnego zastosowania, wymagają zastosowania dodatkowego osprzętu, który znacznie zwiększa zakres ich zastosowań i ułatwia codzienną pracę. W naszej ofercie znaleźć można szeroki wybór elementów pneumatyki dostępnych w różnych typach i seriach oraz spełniających różnorodne funkcje. Dzięki temu można dobrać produkt idealnie spełniający konkretne oczekiwania.
Zastosowanie mat antyzmęczeniowych
W zakładach przemysłowych i produkcyjnych należy zapewnić pracownikom możliwie jak najbardziej komfortowe warunki podczas pracy. W miejscach tego typu zwykle obowiązki realizowane są w pozycji stojącej, która stanowi znaczne obciążenie dla układu mięśniowo-szkieletowego. Stojąc, jesteśmy bardziej narażeni na zmęczenie, osłabienie, co z kolei powoduje dekoncentrację i spowolnienie działań. Wszelki dyskomfort, a tym bardziej ewentualne dolegliwości zdrowotne, mogą negatywnie wpływać na wydajność pracy. W perspektywie długookresowej w interesie pracodawcy jest, aby zadbać o zapewnienie osobom zatrudnionym optymalnych warunków do wykonywania przez nich obowiązków. W tym celu stosowane są różnorodne akcesoria BHP, w tym przede wszystkim maty antyzmęczeniowe.
Środki ochrony oczu dla spawaczy
Dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników stanowi prawny obowiązek pracodawcy. Przestrzeganie zasad BHP pozwala na sprawne, w tym bezawaryjne i bezwypadkowe, funkcjonowanie zakładu pracy. W przypadku kontaktu z materiałami, które podczas obróbki mechanicznej, mogą dostać się do oka, konieczne staje się zapewnienie oczom odpowiedniej ochrony. Do mechanicznych urazów gałki ocznej, czyli do uszkodzenia tkanek oka wskutek oddziaływania na nie czynników zewnętrznych, może dojść między innymi w przedsiębiorstwach zajmujących się przetwórstwem metali. Jednak narażeni na nie są również pracownicy innych zakładów przemysłowych: osoby mające styczność z niebezpiecznymi gazami, płynami, pyłami.
Preparaty antyodpryskowe w spawalnictwie
Spawanie polega na łączeniu materiałów (przede wszystkim metali i stopów metali) poprzez stopienie krańców zespalanych ze sobą elementów. Natomiast chemia spawalnicza (w jej skład wchodzą między innymi preparaty antyodpryskowe) ułatwia sam proces spawania oraz chroni wykorzystywany do tej czynności sprzęt. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym środkom antyodpryskowym w spawalnictwie.
Kryteria wyboru materiałów ściernych
Wyrównanie obrabianych powierzchni jest niezwykle istotnym elementem wielu prac. Do tego celu stosuje się różne materiały ścierne, które dzięki zawartości odpowiedniego ziarna ściernego umożliwiają wygładzenie lub zmatowienie różnorodnych powierzchni. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych rodzajów materiałów ściernych przeznaczonych do wykonywania różnych prac, dlatego w dzisiejszym wpisie poradzimy Państwu, jak wybrać odpowiedni materiał ścierny dla siebie!
Walory użytkowe wiertarko-wkrętarek
Od czasu szerokiego upowszechnienia się popularnych elektronarzędzi wykonanie wielu czynności jest o wiele prostsze. Większość prac można przeprowadzić znacznie szybciej i praktycznie bez wysiłku, zmniejszyło się też ryzyko zranienia czy kontuzji spowodowanej monotonnym wykonywaniem tej samej czynności i obciążaniem wciąż jednej grupy mięśni i ścięgien. Duża ilość różnych rodzajów sprzętu przydatnego w pracach budowlanych, obróbce drewna i metalu czy też naprawach lub przeglądów urządzeń mechanicznych ma jednak też drugą stronę – zgromadzenie rozmaitych elektronarzędzi wymaga sporych nakładów finansowych, a także sporej ilości miejsca do ich przechowywania. Kłopotem bywa również wykonywanie prac poza warsztatem – wiele narzędzi oznacza spory ciężar i problemy z transportem. Producenci zauważyli te niedogodności i od pewnego czasu można kupić sprzęt, który nadaje się do wykonywania większej ilości prac. Najlepszym przykładem są cieszące się dużą popularnością wiertarko-wkrętarki czy tzw. multitoole, czyli narzędzia wielofunkcyjne. Przyjrzyjmy się bliżej funkcjonalności i walorom użytkowym oraz zobaczmy, w jaki sposób działają.
Narzędzia ręczne w obróbce metali, drewna i kompozytów
Fachowa obróbka metalu, drewna czy kompozytów wymaga stosowania odpowiedniego sprzętu. Poza wyborem rodzaju narzędzia pozwalającego na przeprowadzenie zaplanowanych czynności ważna będzie też decyzja czy lepiej skorzystać z narzędzi ręcznych, elektronarzędzi czy też narzędzi pneumatycznych. Każda z tych możliwości wiąże się zarówno z pewnymi ograniczeniami, jak i korzyściami. Choć w wielu przypadkach optymalne byłoby posiadanie osprzętu przygotowanego „na każdą okazję”, to zwykle jest to trudne nie tylko z uwagi na wysokie koszty zgromadzenia dużej liczby urządzeń, lecz także ze względu na ograniczoną zwykle ilość miejsca, w którym można by je przechowywać. Przekonajmy się, jakie są zalety korzystania z poszczególnych rodzajów narzędzi.
Specjalistyczne narzędzia dla lotnictwa. Charakterystyka
Procedury i wymagania związane z lotnictwem należą do najbardziej restrykcyjnych, dalece przewyższając nawet te, które są stosowane w transporcie morskim. Jest to spowodowane dążeniem do minimalizacji ryzyka związanego z ruchem lotniczym, zarówno w postaci lotów komercyjnych – pasażerskich i towarowych, ale także sportowym i amatorskim, pełniącym w wielu przypadkach funkcję codziennego środka przemieszczania się. Precyzyjne regulacje dotyczą wszystkich aspektów podejmowanych działań, zarówno używanych materiałów konstrukcyjnych, jak i nawet korzystania z certyfikowanych narzędzi dla lotnictwa. Przyjrzyjmy się bliżej procedurom bezpieczeństwa i ich znaczeniu dla prowadzenia operacji lotniczych oraz zobaczmy, co wyróżnia narzędzia używane w lotnictwie.
Cechy szlifierek mimośrodowych
Obróbka ścierna jest jednym ze sposobów na szybkie i efektywne nadawanie odpowiedniego kształtu powierzchniom przez usuwanie zbędnego naddatku. Pozwala również na wykończanie powierzchni, uzyskiwanie oczekiwanej gładkości czy polerowanie dla uzyskania połysku na gotowych wyrobach. Najlepszą metodą pozwalającą na wykonanie prac przy obróbce ściernej jest użycie szlifierki mimośrodowej. Dzięki szybkości działania właściwemu doborowi materiałów ściernych oraz techniki pracy można nimi przygotować do nakładania warstw farby, lakieru czy innej warstwy zabezpieczającej niemal każdą powierzchnię. Przyjrzyjmy się bliżej temu, w jaki sposób funkcjonują szlifierki mimośrodowe i zobaczmy, jakie są ich najbardziej charakterystyczne cechy.
Chemia spawalnicza. Propozycje zakupowe
Wykonywanie spoin spawalniczych o wysokiej jakości wymaga przede wszystkim odpowiednich umiejętności oraz zastosowania właściwego sprzętu. Jednak nawet najbardziej doświadczony spawacz i bardzo zaawansowane urządzenie spawalnicze nie będą w stanie zastąpić prawidłowego przygotowania powierzchni do spawania ani czynności związanych z oczyszczeniem i zabezpieczeniem powierzchni spoiny. Będzie tak zwłaszcza w przypadku materiałów, które mają dodatkowe właściwości związane ze swoim składem chemicznym, takich jak stal nierdzewna czy kwasoodporna albo wynikające ze specyfiki reakcji, jakie zachodzą na ich powierzchni, jak w przypadku aluminium.